Do prania koszulek sportowych należy podejść dosyć delikatnie, aby nie tylko uniknąć uszkodzenia materiału, ale również zachować jak najdłużej dobrą jakość i wydajność koszulek treningowych. Regularne pranie i specjalna pielęgnacja sprawi, że koszulki nawet po wielu praniach będą w doskonałej kondycji, właściwości techniczne zostaną zachowane, a kolory nadal intensywne.

Indian woman doing a laundry

Tryby prania w pralce – który wybrać dla koszulek sportowych? 

Przystępując do prania ubrań sportowych warto przede wszystkim najpierw sprawdzić etykietę lub zalecenia producenta koszulki, na temat prania. Jednak poza oznaczeniem pralki i dopuszczalną temperaturą, nie znajdziesz tam raczej informacji na temat trybów prania, w jakich możesz prać koszulkę.

Otóż pranie odzieży sportowej w pralce należy wykonywać z użyciem delikatnego cyklu lub programu przeznaczonego do tkanin delikatnych. Zazwyczaj takie tryby prania nazywają się „delikatne”, „sztuczne tkaniny” lub „sportowy”. Sprawdź temperaturę prania oraz ustawienia wirowania. Intensywne wirowanie może wywierać zbyt dużą siłę na materiał i wywołać uszkodzenia.

Jak często prać koszulki treningowe?

Zastanawiasz się czy częste pranie nie zniszczy Twoich koszulek treningowych? Otóż nie! Zatem jak często prać koszulkę po treningu? To od intensywności treningu oraz Twoich osobistych preferencji powinno zależeć jak często pierzesz swój strój sportowy. Jeśli trening był intensywny lub bardzo szybko się spociłeś, warto taką koszulkę wyprać. Regularne pranie po każdym treningu pozwoli utrzymać higienę i świeżość i zapobiegnie zbieraniu się baterii i zapachów. Jeżeli jednak uważasz, że koszulka jest czysta, i nie ma nieprzyjemnego zapachu, śmiało,  możesz założyć ją ponownie. Musisz jednak wiedzieć, ze techniczne materiały, z których wykonuje się koszulki treningowe szybko wchłaniają wilgoć z ciała i zapachy.

Temperatura prania a zachowanie jakości koszulek sportowych

Temperatura prania koszulek sportowych widnieje na etykiecie i warto się tego trzymać. Producenci zalecają pranie w chłodnej wodzie. Dlaczego? Otóż materiały techniczne, z których wykonuje się odzież sportową lepiej zachowują swoje właściwości w niższych temperaturach. Poza tym pranie koszulek piłkarskich w zimnej wodzie zapobiegnie skurczeniu się i pozwoli na dłużej zachować kształt i elastyczność materiału oraz zminimalizuje ryzyko uszkodzenia włókien. Ważne jest, aby przed praniem przeczytać dokładnie etykietę, na której znajdziesz cenne wskazówki.


Proszek, czy płyn do odzieży sportowej?

Zadajesz sobie pytanie w czym prać odzież sportową ? Na rynku są dostępne proszki, kapsułki czy płyny do prania odzieży sportowej.  Płyn do prania jest łagodniejszy  niż proszek i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Najważniejsze, aby wybierać detergent, dedykowany do odzieży sportowej. Będzie on delikatny dla materiału i z łatwością poradzi sobie z trudnymi plamami, jak te od potu. Ponadto nie stosuj środków zmiękczających, czyli popularnych płynów do płukania – mogą zmniejszyć oddychalność tkaniny. Nie stosuj wybielaczy, ponieważ mogą uszkodzić kolor oraz zmniejszyć elastyczność materiału.

About 123koszulki

Zajmujemy się produkcją koszulek sportowych z personalizacją, indywidualnie i dla całych drużyn. Wykonaliśmy dla Was już kilkaset projektów koszulek z własnym nadrukiem. Jeśli chcesz stworzyć z tekstyliów coś zupełnie nowego, wykorzystamy moce szycia oraz druku i zrobimy wspólnie coś unikalnego :)