Świetna zabawa oraz możliwość poprawienia kondycji fizycznej sprawiają, że squash jest dosyć popularnym sportem. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, oto kilka wskazówek dla początkujących graczy.

Free photo active young people playing squash

Na czym polega gra w squasha? (Zasady)

Squash charakteryzuje się bardzo prostymi zasadami gry. Gra odbywa się na zamkniętym korcie za pomocą rakiety i gumowej piłki. Grę rozpoczyna serwowanie piłki, czyli uderzenie jej na przemian w dół i w na skos na przeciwną stronę kortu. Najprościej mówiąc gracz musi uderzać piłkę tak, aby rywal nie był w stanie jej odbić, a uderzenia wykonuje się na przemian. Ważne jest jednak, aby piłka jeden raz dotknęła ziemi. Jeżeli piłka się nie odbije, lub odbije się dwukrotnie osoba serwująca otrzymuje punkty.

Squash jako świetny sport w okresie zimowym

Zimowe aktywności sportowe są dosyć ograniczone, ze względu na niskie temperatury, opady oraz śliską nawierzchnię. Warto wtedy rozważyć sporty w zamkniętych pomieszczeniach – jednym z nich jest właśnie squash.

Podpowiadamy, dlaczego squash to świetna opcja na aktywność fizyczną w okresie zimowym. Po pierwsze w squasha gra się w zamkniętych pomieszczeniach. Po drugie gra to dosyć intensywny wysiłek fizyczny, który pozwala na bardzo intensywny trening kondycyjny i szybkie spalenie kalorii, dlatego to świetny sposób na zachowanie wysokiej aktywności podczas zimy. Po trzecie korty do gry w squasha są bardzo łatwo dostępne – zarezerwujesz je w klubach czy centrach sportowych.

Jak ubrać się na grę w squasha?

Przygotowując się do gry w squasha, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Przede wszystkim koszulka na squasha powinna być wygodna. Co to oznacza? Najlepsza koszulka do gry w squasha to taka, która jest wykonana z materiału oddychającego, który absorbuje pot i pozwala skórze oddychać. W tym przypadku nie sprawdzi się bawełna, która zatrzymuje wilgoć.  Koszulka dla drużyny squasha powinna również odzwierciedlać tożsamość drużyny za pomocą wzorów i kolorów. Legginsy lub spodenki powinny umożliwiać swobodne poruszanie się na korcie, a obuwie zapewniać przyczepność do podłoża i wsparcie dla stóp. Najważniejszy jest Twój komfort i wygoda, dlatego najważniejsze jest aby ubiór w żaden sposób nie ograniczał Twoich ruchów, a materiały, z których uszyte są ubrania, pozwalały skórze oddychać.

koszulka do gry w squasha
koszulka do gry w squasha

Od czego zacząć pierwsze treningi? 

Jeśli przed Tobą pierwszy trening squasha, przede wszystkim skoncentruj się na podstawowych i zasadach gry. Przed grą wykonaj rozgrzewkę, co pozwoli przygotować ciało do intensywnego wysiłku fizycznego. Zwróć uwagę na chwyt rakiety, czy jest on prawidłowy. Technika trzymania rakiety to kluczowa umiejętność. Naucz się podstawowych uderzeń: forehand, backhand oraz serwowania. Stopniowo będziesz nabierać pewność w grze. Oczywiście poświęć też czas na poznanie zasad gry i przeanalizuj je. Punktacja, gra na przemian, obszar gry – to pozwoli Ci wypracować odpowiednią taktykę, aby pokonać przeciwnika. Pierwsze treningi mogą Ci się wydawać trudne, ale nie zniechęcaj się ! Regularne treningi pozwolą Ci doskonalić umiejętności, a z czasem gra stanie się płynna i naturalna.

About 123koszulki

Zajmujemy się produkcją koszulek sportowych z personalizacją, indywidualnie i dla całych drużyn. Wykonaliśmy dla Was już kilkaset projektów koszulek z własnym nadrukiem. Jeśli chcesz stworzyć z tekstyliów coś zupełnie nowego, wykorzystamy moce szycia oraz druku i zrobimy wspólnie coś unikalnego :)