Czynnikiem, który znacząco wpływa na komfort i jakość noszenia ubrań to gramatura materiału odzieżowego. Na co dzień często nie przywiązujemy do tego wagi, skupiając się na wzorach, kolorach czy fasonach ubrań. A to duży błąd! To właśnie wybór gramatury ubrań przełoży się czy dany element garderoby,  spełni dobrze swoją funkcję i posłuży przez długi czas. Odpowiadamy czym jest i dlaczego odgrywa kluczową rolę.

Czym jest gramatura?

Najprościej mówiąc jest to waga materiału, który został użyty do produkcji odzieży w przeliczeniu na metr kwadratowy. Wysoka gramatura koszulek oznacza, że materiał jest gruby i trwały. Dla przykładu, codziennie koszulki i bluzki mają gramaturę w przedziale od 140 do 200 g/m², a ciepłe swetry około 300 g/m², dzięki czemu zapewniają dodatkową izolację.

Czy gramatura ma wpływ na jakość? 

Wpływ gramatury na jakość i ubrań jest ogromny. Gramatura, czyli masa tkaniny na metr kwadratowy, przekłada się na gęstość i wytrzymałość tkaniny, a co za tym idzie na jakość i trwałość naszej odzieży. Niska gramatura oznacza cienką tkaninę, niską jakość i trwałość.

Jak wybrać gramaturę ubrań w zależności od ich zastosowania?

Gramatura materiału odzieżowego ma duże znaczenie, zarówno w odzieży codziennej, jak i sportowej. Jak dobrać gramaturę koszulki ? Ubrania sportowe, które mają zapewnić komfort termiczny wymagają większej gramatury. Lekkie materiały, o gramaturze o niskich wartościach sprawdzą się idealnie w letnie, ciepłe dni. Po tkaniny o wysokich gramaturach należy sięgać szyjąc odzież na chłodne dni. Skąd wziąć informację na temat gramatury materiału? Najczęściej sklepy internetowe zamieszczają informację o gramaturach przy opisie tkanin, z których zostały uszyte ubrania. Wybór gramatury ubrań powinien być świadomy i odpowiadać Twoim potrzebom oraz przeznaczeniu danego elementu garderoby.

Najlepsza gramatura koszulek sportowych

Zastanawiasz się jaka jest najlepsza gramatura koszulek sportowych? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są zwolennicy zarówno koszulek  sportowych o gramaturze ok. 130 g/m², jak i tych które mają 200 g/m².  Wszystko zależy od zastosowania i pory roku, w której będziesz użytkować odzież. Latem na trening biegowy lepiej sprawdzi się koszulka o niższej gramaturze, z kolei zimą do uprawiania sportów outdoorowych, kiedy będzie zależało ci na dobrej izolacji cieplnej polecamy koszulki o wyższej gramaturze. Przyjmuje się, że zimowa bielizna termoaktywna ma gramaturę około 200 g/m². Wybierając koszulki sportowe przede wszystkim kieruj się własnymi potrzebami.

About 123koszulki

Zajmujemy się produkcją koszulek sportowych z personalizacją, indywidualnie i dla całych drużyn. Wykonaliśmy dla Was już kilkaset projektów koszulek z własnym nadrukiem. Jeśli chcesz stworzyć z tekstyliów coś zupełnie nowego, wykorzystamy moce szycia oraz druku i zrobimy wspólnie coś unikalnego :)