Odzież sportowa szczególnie narażona jest na zabrudzenia z trawy czy błota. Poza tym intensywne użytkowanie może sprawić, że po czasie pojawią się plamy z potu. Przedstawiamy skuteczne metody na usuwanie plam.

Skuteczne metody usuwania plam z odzieży sportowej

Rodzaj plamy oraz rodzaj materiału mogą mieć wpływ na proces usuwania plam. Różne plamy wymagają różnych metod usuwania. Najważniejsze to przede wszystkim działać szybko – im szybciej przystąpisz do usuwania plamy, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się ją usunąć. W zależności od o rodzaju plamy wybierz odpowiedni środek, zwróć jednak uwagę, żeby nie był zbyt silny. Najlepiej używać specjalnych detergentów dedykowanych do trudnych plam. Wiele plam łatwo jest wyczyścić używając do tego zimnej wody. Ciepła woda może utrwalić zabrudzenia. Ważne jest, aby delikatnie czyścić, aby nie uszkodzić tkaniny. Na tłuste plamy świetnie działa płyn do mycia naczyń, warto go dodać do prania.

Usuwanie plam z trawy, ziemi i błota

W przypadku odzieży sportowej najczęściej mamy do czynienia z plamami z trawy, ziemi lub błota. Plamy z trawy to spore wyzwanie, ale warto zastosować kilka wskazówek: przede wszystkim działaj szybko, wypierz odzież w proszku do prania. Możesz również spróbować najpierw środka odplamiającego do odzieży sportowej lub skorzystać z jednego z domowych sposobów – wody z octem.  Po praniu nadal są przebarwienia na koszulce sportowej? W żadnym wypadku nie wkładaj koszulki do suszarki, tylko ponownie ją wypierz. Po kilku praniach plama najprawdopodobniej zniknie. Z kolei plamy z ziemi i błota warto najpierw wysuszyć, a następnie spróbować delikatną szczotką usunąć nadmiar ziemi lub błotka. Kolejnym krokiem jak w przypadku plam z trawy, będzie zastosowanie środka odplamiającego a następnie pranie w pralce.

Żółte i białe plamy pod pachami – jak ich unikać i jak się ich pozbyć?

Zmorą sportowych ubrań są również plamy pod pachami z potu. Żółte uwidaczniają się na białej odzieży, z kolei białe najczęściej widać na ciemnych koszulkach i są spowodowane nie tyle potem, co stosowanymi antyperspirantami.  W przypadku białych ubrań, warto potraktować plamy wybielaczem, pod warunkiem, że jest odpowiedni do tkaniny i nie jest na bazie chloru. Najlepiej wykonać test, w mało widocznym miejscu. Skutecznym sposobem jest również soda oczyszczona – w połączeniu z sokiem z cytryny lub z octem potrafi poradzić sobie nawet z najcięższymi plamami.

Zachowaj świeżość swojej odzieży sportowej – proste triki na usuwanie plam

Oto kilka prostych trików, aby zachować świeżość odzieży sportowej, a tym samym cieszyć się nią jak najdłużej. Otóż ważne jest natychmiastowe pranie, zaraz po treningu. Pot wywołany intensywnym wysiłkiem może doprowadzić do rozwoju nieprzyjemnych zapachów. Należy używać detergentów dedykowanych do prania i odplamiania odzieży sportowej. To pozwoli skutecznie usunąć plamy, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości technicznych tkanin. Pierz w zimnej wodzie i unikaj suszenia w suszarce. Niezwykle istotne jest także czytanie etykiet dołączonych do ubrań.

Bearded man holds laundry basket, overwhelmed by household chores

About 123koszulki

Zajmujemy się produkcją koszulek sportowych z personalizacją, indywidualnie i dla całych drużyn. Wykonaliśmy dla Was już kilkaset projektów koszulek z własnym nadrukiem. Jeśli chcesz stworzyć z tekstyliów coś zupełnie nowego, wykorzystamy moce szycia oraz druku i zrobimy wspólnie coś unikalnego :)