Zastanawiasz się, jak prać koszulki z nadrukiem, aby grafika przetrwała jak najdłużej? To wcale nie jest trudne. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje. Dowiedz się więcej i ciesz się stylowym wyglądem ubrań.

Pielęgnacja odzieży z nadrukiem

Nowoczesne techniki nadruku gwarantują bardzo wysoką trwałość i jakość wykonania. Jednak niewłaściwy wybór programu prania może zniszczyć grafiki. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim warto skorzystać z naszych rad. W tym poradniku przeczytasz, jakich metod warto używać, czy można stosować detergenty i kiedy najlepiej sprawdzi się pranie ręczne. Podpowiemy również, jak prasować i suszyć odzież.

Pamiętaj, że różne rodzaje odzieży wymagają różnych rozwiązań. Nadruki na spodniach, bluzie czy innych elementach mogą dość łatwo ulec uszkodzeniom. Jeżeli jednak sięgniesz po zalecane przez ekspertów rozwiązania, Twoje ubrania przetrwają bardzo długi.

Pranie na lewej stronie – dobra praktyka

Producenci odzieży bardzo często zalecają pranie na lewej stronie. Nie inaczej jest w przypadku ubrań z nadrukiem. Taki zabieg pozwala przedłużyć trwałość materiału. Jest to szczególnie ważne w przypadku grafik, napisów czy zdjęć, które zlecisz do wykonania. Dodatkowym atutem takiej techniki jest zapobieganie tworzeniu się kulek na wełnie. To pierwsza, a zarazem bardzo istotna zasada, o której zawsze warto pamiętać.

Czy koszulki z nadrukiem są wytrzymałe?

Kluczowym kryterium jest wybór odpowiedniej firmy, która wykonuje nadruki. Jeżeli postawisz na renomowane usługi, nadruki na wszystkim powinny przetrwać. Mowa tu zarówno o koszulkach, bluzach, spodniach, jak i wielu innych ubraniach.

Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń opisanych w tym poradniku. W przeciwnym razie odzież może pękać, a nadruki szybko się spiorą lub wyblakną. Jakość nadruku zależy również od zastosowanej techniki. Niektóre z nich zapewnią trwałość nawet po kilkuset praniach.

Ponadto wybieraj solidnej jakości materiały. Bardzo dobrze sprawdzą się ubrania bawełniane. Są przewiewna, miłe w dotyku i łatwe w praniu. Ponadto zapewniają bardzo wysoki komfort noszenia. Renomowani producenci odzieży często wykorzystują tę tkaninę.

Maksymalna temperatura prania

Zastanawiasz się, jak prać bluzy z nadrukiem, aby ich nie uszkodzić? Kluczowym aspektem będzie tu ustawienie odpowiedniej temperatury. Czy pranie w 60 stopniach niszczy ubrania?  Wiele zależy od techniki zastosowanego nadruku. Skorzystaj z poniższych wskazówek, a Twoja odzież na długo zapewni Ci komfort i stylowy wygląd.

  • Sitodruk – to bardzo trwała metoda nadruków na ubrania. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się temperatura 50 stopni. Przy stosowaniu zalecanych rozwiązań żywotność nadruku można ocenić na ok. 100 prań.
  • Druk cyfrowy – druk cyfrowy pozwoli Ci cieszyć się bardzo wysoką jakością nadruków na ubraniach. Pamiętaj jednak, aby temperaturę ustawić na 30-40 stopni. Możesz liczyć trwałość do ok. 100 prań.
  • Haft komputerowy – jedna z najtrwalszych metod nadruku. Tutaj zakres temperatur prania jest szerszy. Możesz ustawić program na 30-90 stopni. Warto zaznaczyć, że haft jest wręcz niezniszczalny, jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego.
  • Sublimacja – nadruk powstaje za sprawą reakcji chemicznej i wnika w materiał. Maksymalna temperatura prania to 30-70 stopni. Taka grafika podobnie jak haft komputerowy może przetrwać przez lata.
  • Folia lateksowa – zalecany zakres temperatur to 30-50 stopni. Natomiast wytrzymałość określa się na ok. 100 prań.
  • Folia flex/flock – przy praniu w temperaturze 30-50 stopni ubrania zniosą nawet ponad 500 prań.
  • Termotransfer – metoda związana z sitodrukiem. Przy praniu w temperaturze 30-50 stopni odzież zniesie ok. 100 prań.

Inna forma zdobienia ubrań to farba fluorescencyjna czy schodzi z odzieży? Eksperci zalecają, że pranie w temperaturze 30 stopni powinno oszczędzić kolory. Niekiedy dla efektu fluorescencji stosuje się sitodruk. Wtedy należy zastosować zalecenia charakterystyczne właśnie dla tej techniki.

Detergenty i wybielacze – czy można je stosować?

Skoro wiesz już, jak prać bluzy i koszulki z nadrukiem, pora zastanowić się nad używaniem detergentów czy wybielaczy. Środki te bywają bardzo skuteczne i nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Czy jednak znajdą zastosowanie w starciu z zabrudzeniami na odzieży z grafiką? Czas się o tym przekonać.

Przede wszystkim zwróć uwagę, aby nie prać białych rzeczy razem z kolorowymi. Wówczas może dojść do zafarbowania jasnych ubrań. Natomiast detergenty i wybielacze stosuj z rozwagą. Na pewno nie powinno się z nich korzystać przy praniu ubrań z poliestru lub poliestrowej bawełny. Materiały te wchodzą w reakcję chemiczną z wybielaczami, a efekt może być odwrotny do zamierzonego (ubrania mogą zżółknąć). Zanim więc zdecydujesz się na wybielenie koszulki z nadrukiem, sprawdź materiał jej wykonania.

Ponadto napisy i wzory nie są odporne na alkohol, który może zniszczyć kolory. Uważać musisz również na inne domowe sposoby (np. białe wino czy wodę utlenioną). Pod wpływem tychże substancji istnieje ryzyko wyblaknięcia odzieży. Niewskazane jest także intensywne pocieranie tkanin.

Zatem pranie mechaniczne co to znaczy dla ubrań? Najczęściej to bardzo dobre rozwiązanie. Przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury uzyskasz oczekiwane efekty. Czasami łatwo jednak o błąd. W dodatku istnieją bezpieczniejsze opcje.

Pamiętaj, że wiele plam możesz z łatwością usunąć, zanurzając ubranie w gorącej wodzie. Zamiast niebezpiecznych detergentów sięgnij po mydło i sprawdź, czy uda się pozbyć zabrudzeń. 

Dlaczego koszulki się skręcają?

Zdarza się, że boczne szwy są widoczne z przodu i z tyłu koszulki. Dlaczego tak się dzieje? Może się wydawać, że to kwestia niskiej jakości dzianiny bądź słabego szycia. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Najważniejszym aspektem jest układ szablonów. Musisz pamiętać, że środek przodu oraz tyłu T-shirta powinien znajdować się w równej odległości od brzegu tkaniny. Na szablonach można zauważyć strzałkę, która określa kierunek nitki. To linia, która powinna być równoległa do brzegu.

Czy ubrania z nadrukiem można suszyć w suszarce bębnowej?

Ustaliliśmy, jak prać bluzy, koszulki i inne elementy garderoby. Pora przyjrzeć się, jak powinien wyglądać proces suszenia. Wiele osób zastanawia się, czy można wykorzystać suszarkę bębnową. Większość ubrań z powodzeniem wysuszysz w ten sposób. Wyjątkiem będzie odzież z cekinami czy koralikami. Drobne elementy mogą roztopić się pod wpływem temperatury w bębnie. Zachowaj ostrożność również przy suszeniu bluzek z usztywnieniami w biuście. Warunki w suszarce bębnowej często powodują utratę kształtu tych ubrań.

Jak prasować koszulki z nadrukiem?

Koszulki z nadrukiem należy prasować na lewej stronie, gdyż rozgrzane żelazko jest niebezpieczne dla grafik. Jeżeli to możliwe, pomiń zadrukowane miejsca. Możesz również zastosować technikę prasowania przez szmatkę.

Doskonale sprawdzi się również praktyczna parownica. Gorące powietrze rozprostuje zagniecenia, lecz nie uszkodzi nadruku, który znajduje się na odzieży. To urządzenie zdecydowanie warto mieć pod ręką.

About 123koszulki

Zajmujemy się produkcją koszulek sportowych z personalizacją, indywidualnie i dla całych drużyn. Wykonaliśmy dla Was już kilkaset projektów koszulek z własnym nadrukiem. Jeśli chcesz stworzyć z tekstyliów coś zupełnie nowego, wykorzystamy moce szycia oraz druku i zrobimy wspólnie coś unikalnego :)